Obezita dospělých má své kořeny v obezitě dětí. Obezita dětí má své kořeny v předškolním věku. Chceme-li řešit problém, musíme nejprve zjistit, že vlastně existuje. Pojďme zachycovat dětskou obezitu v 5, nejpozději v 7 letech!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Přidal jsem do blogu článek o možnosti určování závažnosti (velikosti) dětské obezity.
http://www.stobklub.cz/blog-zapis/mt-pediatr/24960/
Na rozšíření bych mohl spolupracovat. Máte nějaký základní algoritmus, podle kterého program postupuje? Rád bych pochopil princip. Oficiální normy pro českou kotlinu jsou v podstatě DACH, jinak než u dospělých (jak znám z KT) se pracuje s pohybovou aktivitou, ta se neodčítá, ani termický efekt potravy. Jsou rovnou rozdělené skupiny podle aktivity. U obézních prakticky vždy počítám s nejnižší PAL, jen výjimečně s nízkou. viz zde: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LLE5FpWh1dFrDvtiZw4Q94tBQA8XwLsTwMrvDC6CxpE/edit?usp=sharing
Mám další tabulky, osobně si myslím, že je v DACH kalorický příjem moc vysoký, já používám americké tabulky IOM, které mají o něco nižší příjmy. Redukční hodnotu nastavuji na 80%. Můžete mi napsat na detskaobezita@gmail.com.
Do blogu o definici dětské obezity jsem napsala komentář a jsem zvědavá na jeho odezvu. Jedná se o případné rozšíření Sebekoučinku o věk 15-18 let.
Hledám na netu informace o doporučeném příjmu a živinách pro věk 15-18 let, které se různí. Doporučený příjem kJ pro mládež je vyšší, bílkoviny jsou nižší, tuky odpovídají současnému intervalu a sacharidy se dopočítávají. Nenašla jsem, o kolik by se měl snížit příjem pro obézní mládež při hubnutí. Je třeba vzít v úvahu celkový výdej, včetně pohybu. Protože jsem spolutvůrcem Sebekoučinku, umím vytypovat místa v programu, která by vyžadovala rozšíření alespoň pro kategorii mládeže. Jak by se hodnoty měly upravit, by znamenalo součinnost pediatra-dětského obezitologa. Pokud by STOB získal v příštích letech grant, určitě by to obě generace Málkových zaujalo. Iva se tímto problémem původně profesně zabývala. Přínosné by byly komentáře maminek starších školáků a mládeže, jaké hodnoty příjmu jim odborníci při léčení obezity doporučili a při jakém percentilu. Na hlavní stránce stobklubu na záložce ZÁBAVNÉ HUBNUTÍ ve volbě "Spočítejte si" lze zadat vstupní výšku a váhu a vypočítat percentily.
Mám dotaz: Jak využíváte grafy ve Zdravotním průkazu dítěte?
Právě jsem doplnil, upravil a zjednodušil svůj blog o definici dětské obezity. http://www.stobklub.cz/blog-zapis/mt-pediatr/24767/
Opravil jsem obrázek, který je nezbytný a nějak před tím zmizel. Přijímám k textu jakékoli kritické hlasy :-)
Ještě jsem si uvědomila jednu věc ke školkovému i školnímu stravování- myslím, že dvacet minut určených na usazení dětí ke stolkům, najedení a odchod od stolu do umývárny, je opravdu krátký čas. Možná je to dnes trochu jinak, ale před lety bylo dvacet minut maximum času ztráveného v jídelně se vším všudy.
flukago - Vám bych napsal totéž jako v předchozím příspěvku. Nemějte obavy.
tmavovláska - na uvedené kalkulačce si můžete ověřit, jak to s tou hubeností je. Pokud je pod 5.percentil, nebo je nápadně malý, tak by to chtělo aspoň orientačně vyšetřit (např. na celiakii). Pokud ne, tak je jen štíhlý a nedělejte si hlavu. Někdo má štěstí, že může hřešit a moc to nevadí. Nenásilně nabízejte zdravé potraviny, ale jinak je to starost rodičů. Užívejte si babičkovství :-)
Pane doktore,
můj 16 ti letý vnuk je abnormálně hubený, a to již tak od 6-ti let. Kdyby byl holka, už by se řešilo, že je anorektička. Jí velice málo, nemá rád maso ani zeleninu, ani ovoce, jeho tělo nemá dostatek bílkovin. Jí někdy zdravé jídlo, ale velmi často nezdravé- brambůrky skoro denně, smažené hranolky každý týden, denně sušenky atd...pije colu a jiné sladké nápoje.Jeho dětská lékařka si toho asi nevšimla, jelikož má mnoho malých pacientů, kojenců, stále plnou čekárnu.Jeho matka (moje dcera) neví, jak ho přinutit sníst větší porci většinou zdravého oběda nebo téměř zdravé večeře. Sušenky nebo jiné pamlsky má stále ve spíži a nehodlá na tom nic měnit. Kdyby je tam neměla, tak by si je stejně koupil za své kapesné cestou ze školy.
Neznám řešení.
Malá připomínka od babičky: Asi jsem jiná babička než ta, o které se píše na začátku diskuse. Nikdy jsem nenutila svého vnuka do jídla, místo sladkostí mu vozím ovoce. Vnuk má 7 let a je hubený a velice pohyblivý. Přesto si myslím, že se nestravuje správně. Zeleninu nejí, sladkosti miluje a a dostává je od rodičů. Snažila jsem se, aby u mě jedl zdravě, ale to, co nezná,, nevezme do úst. Jeho maminka to okomentuje slovy, že to nemá rád a tak to prostě nejí. Když jsem mu nedala jiné jídlo, které má rád, tak nejedl třeba celý den. Zatím je jeho váha v pohodě, ale nevím, jak to bude vypadat v budoucnu, snad se naučí mít rád i to, co je pro něj zdravé a prospěšné.
Jitulka - zdá se, že všechno děláte správně, tento věk je fakt problém. Mohlo by pomoci, když by jí v podstatě totéž říkal ale někdo jiný. Prostě třetí osoba (mimo rodinu) může zafungovat svou autoritou. Není to zaručené,ale někdy to funguje. Takže někdo pracující v oblasti dětské obezity - pediatr, psycholog, nutriční terapeut.
Jinak na DT Bílá skála organizuji redukční kemp, proběhl 2x, doufám, že bude i letos, ale ještě to není jisté. Tam se nepřibírá :-)
lenkavy - kalkulačku samozřejmě rozšiřujte, budu rád. Spokojený budu až tam budou kontrolovat své děti všechny matky (na světě - proto to má tolik jazykových mutací) :-) Ale jinak jsem docela skromnej.
Tak jsem zadala do kalkulačky údaje staršího syna a v sedmi letech byl naprosto v normě
jitulko, já za sebe říkám, klobouk dolů. Je to téma fakt citlivé. Já sama měla v kurzu slečnu, cca 27 let, a ta říkala, že její máma ji pořád hlídala a říkala, co jíst smí a co ne. Z trucu jedla, sama říkala, že jí to dělala naschvál, protože se jí nelíbila ta neustálá kontrola. Do kurzu přišla s tím, že ona sama už takto nechce vypadat a chce s tím něco dělat. A také říkala, že je to poprvé, co se sama takto za sebe rozhodla a nenacpala jí do toho máma. Čili vím, že se může stát cokoliv. Já sama mám taky obavy, protože v tom pracuji a na dcery také dohlížím. Taky se bojím, zda nastavuji ty správné hranice a holky třeba nebudou mít nějaké potíže, ať už na jednu, tak i na druhou stranu.
Jitulka: tak zde nemám ještě praktické zkušenosti, neb dcery jsou malé a jejich stravování mám pod kontrolou, i když sedmiletka už se bouří..:-) Cítím a vím, že na ty starší už nemáme tak funkční "páčky". Já bych také doporučila pohyb a napadá mě, zda těmto starším i tzv. nenalít čistého vína a opravdu jim nevysvětlit, co je může případně potkat a proč nám na té stravě tolik záleží.
Možná by to byla otázka na pana dr. jaké má praktické zkušenosti. Občas mám pocit (a já to dělám taky!), že náš mateřský instinkt má tendence děti příliš chránit a nechceme je ranit, v tomhle případě třeba zákazem přidání si další porce apod. Nebo dceři předat svým příběhem informaci - já sama jsem byla obézní, trápilo mě to, stávalo se, že se mi děti smály, bojím se, že by ses mohla také trápit a nerada to vidím, protože tě mám moc ráda......
Jsem si vědoma, že je to téma hodně citlivé a záleží na mnoha faktorech, vztazích v rodině apod. Taky vidím, jak drsné to může pro obézní dítě v kolektivu být, děti jsou někdy dost kruté.
Pane doktore, moc děkuji. Určitě budu tuto informaci a odkaz využívat a šířit dále, mohu?
lenkavy - máte pravdu, že se děti OPTICKY kulatí s počátkem školy. Jenže - a to je zásadní problém - ony jsou většinou obézní už v 6 či 5 letech. My to ale nevidíme, protože máme pokřivený pohled na 5 leté děti. V 5,5 letech mají děti fyziologicky mít nejméně tuku za celý život. Mají jim být vidět všechny žebra. Tedy pokud nám připadají "akorát", tak už mají přinejmenším nadváhu. Bez grafu či správné kalkulačky to prostě nikdo neodhadne. Proto jsem spoluvytvořil dětskou kalkulačku speciálně zaměřenou na obezitu . www.childrenbmi.com/cs. Bylo by úžasné, kdyby si každá matka takto zhodnotila své dítě v 5 a 7 letech.
Jitulka - v pubertě se to řeší dost obtížně, pokud sama nemá nějakou motivaci. Váš vliv na ni klesá. Slečna je na pomezí nadváhy a obezity. Souhlasím s tkos.. že musíte zapojit pohyb - např ten tanec, zumba, chodit ze školy pěšky, mít aktivní víkendy s chůzí. Zkoušet nová zeleninová jídla, zapojit ji do přípravy salátů atd. Stejně by mne zajímalo jaké měla míry v 7 letech. :-)
Jitulka.Neměla jsem s dcerou naštěstí žádné problémy,i když je pravdou,že od dětství byla dost vybíravá.snažila jsem se ji však chránit od příliš sladkých potravin a dnes se stravuje zdravě a vede k tomu i obě své dcery.doma odbourali sladkosti,pouze jsou někde na neviditelném místě/(příbuzní a známí mají za to,že nejlepším dárkem pro děti jsou sladkosti)A tak to mají zařízeno tak,že to není o naprostém zákazu,ale o určité malé dávce.To by asi nemělo smysl,zakázané ovoce chutná nejlépe.Obě holky sportují,tak trocha cukru navíc neuškodí.Pokud mohu poradit,spíše se zaměřit na přirozený pohyb,zkusit si vyjít za něčím zajímavým,ale jen pěšky,aby na konci té cesty bylo něco,co Tvou dceru navnadí.Možná zkusit jít na nějaké cvičení,nenáročné anebo se pokusit přilákat ji na tanečky.Je to pohyb,navíc s hudbou a většinou se děvčatům líbí.Povídání o zdravé výživě je asi momentálně zbytečné.
Jo, a zapomněla jsem dodat, že od určitého věku také konfrontuje se svými dětmi a ty jak víme, je občas fakt náročné. Mají své zbraně, které umí velmi účinně používat, od neodolatelného úsměvu přes psycho scénu na veřejnosti až po to, že bezpečně poznají Vaši únavu či nesoustředěnost, o sladké si řeknou a Vy na autopilota odpovíte ano...:-)
Já také ráda přispěji zkušenostmi a názorem...:-) Mám dcery 5 a 7 let a jejich stravování řeším a sleduji, co jedí i ostatní děti.
Zastávám názor, že školní a obzvláště školkové stravování je třeba řešit, ALE pouze tam, kde je to opravdu potřeba. Jsou školky a školy, kde je to naprosto v pořádku a rodiče by se mohli opravdu učit.
Dále - ve školkách dostávají naše děti 3 porce denně a doma je "dokrmujeme" 2, zatímco ve škole děti dostávají pouze 1 porci!!! a my je dokrmujeme 4!! Už tedy z toho jednoznačně vychází, že obzvláště za školní děti zodpovídají opravdu RODIČE. I kdyby ta jedna porce byla mimo ideální výživovou skladbu, máme v další 4 porcích možnost to doladit.
A s obezitou? Nemám praktickou zkušenost, pouze pozorovací, ale zdá se mi, že děti se začínají kulatit hlavně s příchodem do školy. Pravděpodobně protože nemají tolik pohybu jako ve školce, táhne je to více k TV a PC a že by se na tom podílely i ty 4 porce, kterými je již "dokrmují" rodiče?
A osobně vím, že boj s okolím je OPRAVDU OPRAVDU náročný. Každý Vám řekne, ale vždyť je to jen malá sladkost apod. Ale těch sladkostí a jiných kravin se nastřádá - každá tetička, soused či návštěva chce dítěti udělat radost sladkostí, včetně lékaře, logopedky, narozeniny a svátky kamarádů, oslavy, karnevaly, den dětí, oslavy začátku roku, konce roku atd. atd. A nakonec jste za pruďáka a opruzáka, protože minimálně 1x denně musíte říct NE, NEDÁVEJTE MU TO! Pro člověka, který nerad konfrontuje s okolím je to fakt náročné! Pro mě to bylo nesmírně těžké, ale už jsem se "vybičovala"....:-) tak přeji i Vám pevné nervy a hlavně, ZDRAVÉ DĚTI!
macatice - to je dobrá zpráva, každý posun se počítá. A když ještě ty děti vytáhnete na procházku, tak to bude úžasné :-)
bessi - jeden takový případ mám v péči. Pokud otec dítěte navíc nechce své matce problém vysvětlit, resp. prosadit si svou, pak to nemá řešení :-(
Macatice: tak to jsi měla dobrý... nám bylo řečeno, že každý dostane stejně....a bylo po ptákách
Omezit kontakt s prarodiči moc dobře nejde, pokud bydlí ve stejném rodinném domě a rodiče pracují na směny :-(
Já už mám děti velké. Oba jedli stejně, hýbali se stejně, ale ten starší byl vždy silnější. Nyní je vyloženě tlustý, ale chce se přihlásit mezi nás, tak se snad zadaří.
Já tu jsem spíš jako divák, protože s vlastními dětmi zkušenosti nemám. Spíš vzpomenu na svou "základněškolní" jídelnu - to bude už skoro 50 let. Mně kuchařky milovaly - vždycky jsem vracela prázdný talíř (kosti z kuřete nepočítám :-) A tto i díky tomu, že jsem si u okénka uměla říct, kolik toho chci. Byla jsem dítě "tintítko" (tloustout jsem začala až na vejšce), takže neměly problém dát mi věší porci, když jsem si o ni řekla. Na druhou stranu neměly problém dát mi miniporci, když jsem si řekla (třeba zadělávané vepřové v mrkvi nebo kapustu - to nemusím dodnes, ale čočku a špenát jsem na rozdíl od svých vrstevníků a i přes jejich uštěpačné poznámky jedla ve velkém). A také vím, že když někdo jiný chtěl něčeho nadmíru, že ho odkázaly, ať si jde kdyžtak přidat. Obvykle už nepřišel, protože ostatní spolužáci už odcházeli.
Ale abyste viděl, že jen neházíte hrách na stěnu: Odteď už budu striktně odmítat na mámino přání kupovat nějaký "koláček", když mají přijít její pravnoučata (moji prasynovci a praneteře), něco takového nosit. Dosud jsem jen brblala, teď budu brblat hlasitěji. Jedou se mi podařilo propašovat dětem místo sladkého pečiva mandarinku.
Dobrý den
omlouvám se, že jsem nepředstavila MUDr. Tomse - už jsme mu dali punc odborníka, vzácného člověka, které mu jde opravdu o blaho dětí - tak vítejte do našich řad
paniLíba - máte samozřejmě pravdu. Pohyb je druhou podstatnou částí problému. Současně ale platí, že jednodušší je kalorie nesníst, než se snažit je vyběhat. Ale zásadní je Vaše poznámka "od batolecího věku". Ano všechno začíná tam a v předškolním věku. Tam se formují naše životní návyky - stereotypy jídla i vztahu k pohybu. K pohybu se dá dítě přivést snadněji do 8-9 let, kdy má vrozenou touhu po pohybu. Později se dělá špatně, pokud vůbec. Proto jsem dal do záhlaví onen klíčový faktor - včasnost záchytu. Tedy začít řešit obezitu v 5 letech, nejpozději v 7 letech. To má velký smysl. Pak už to jde hrozně špatně.
Po očku to tu sleduji - a to je zatím jen špička ledovce, proč jsou naše děti obézní. Co třeba pohyb ( rodiče a prarodiče jdou samozřejmě příkladem), co to nadměrné sezení u počítačů a tabletů, křivení se nad mobily už pomalu od batolecího věku ? Školní jídelny ani školky v mnoha případech nemůžou dělat zázraky, protože musí vařit z dodávaných surovin z řetězců, o nichž všichni víme své... A co můj vlastní jídelníček nebo moje životospráva ? Co můžu já sama ( + Stobklub ) pro to udělat, abych jen tady nemlátila prázdnou slámu ? No samozřejmě začít sama u sebe a jít příkladem všem, což je daleko nejtěžší. Komu se to daří, je machr.
Omluva se přijímá. :-)
Díky za vysvětlení pane pediatre.Je mi to zcela jasné.Zároveň se omlouvám za napadení :-)
Pracovala jsem ve školce kde bylo 140 dětí a věřte mi, že jsem po čtrnácti dnech po nástupu dětí znala maximální většinu jménem a věděla jsem, co do které dítě rádo a nerado. Je to opravdu o přístupu personálu.
Prarodičům musíme vysvětlovat proč to děláme a hlavně, že dnešní doba je naprosto odlišná od doby jejich mládí. Věta on z toho vyroste je nejhorší mýtus, který vede k tomu, že propásneme nejvhodnější dobu k zásahu. Pokud žádné argumenty nepomohou, pak je podle mě jediné řešení omezit kontakt s prarodiči na minimum. Zdraví vašich dětí je přednější.
Bessie - by máte obézní dítě? Jak moc?
Ještě k prarodičům... Sousedka má problém se svojí matkou, vzala ji i k pediatrovi, aby jí to vysvětlil. Ona tam vše odkývala, dva dny to bylo v pohodě. Pak to matka vyřešila po svém.... začala opět vnučce dávat sladkosti, ovšem s dovětkem ,, někam si to schovej, ať to mamka nevidí a neřikej jí to,,.
Mě tchýně zase dělala to, že když o půl devatý večer přišla domů, tak došla pro kluka a dávala mu termix a colu
Tak s tím jsem se ještě nesetkal, naštěstí. To bych považoval za nepřijatelné. Oni mají plnit normy. Ať přidají zjevně hubenému dítěti. Argument, že nevědí nic o těch několika dětech co mají na starosti, bych nepřijal. Zkusil bych ředitelku. U nás s MŠ nemám problémy ani třeba co si bezlepkové diety. Snad je to spíše výjimka.
Šla jsem se domluvit s kuchařkami, aby synovi nepřidávaly. Bylo mi sděleno, že si přeci nemůžou pamatovat komu smějí přidat a komu ne. Že je to oběd a tam nevadí, když toho sní trochu víc, ať mu nedávám nic doma.
Martashi - máte zcela pravdu a bohužel k žádnému posunu za tu dobu nedošlo. Můj první zásah také je, aby se rodiče si domluvit s personálem, aby v žádném případě dítěti nepřidávali. To ovšem už jde o rodiče, který chce něco řešit. Co ale s těmi ostatními?
Kdysi jsem měla příležitost vařit ve školkové jídelně, je to již přes 25 let, ale největší problém je i dnes ve vztahu stravování a návyků v rodině a školním stravováním, rodiče nejsou zvyklí jíst dvakrát týdně ryby, jednou týdně luštěniny, denně zeleninu a ovoce, jediné v čem jsme se s rodiči shodli byly mléčné výrobky, ovšem s výjimkou čistého mléka a neochucených(nesladkých) jogurtů. Většinou vyžadovali ochucené mléko a sladké mléčné výrobky. Pak samozřejmě je těžké vejít se do norem správné výživy a zároveň vyhovět rodičům dětí.
Co se týče výživy předškolkové mám zkušenost že hubené děti jedí většinou vše co je jim předloženo a málokdy si přidají, zatím co děti kulaťoučké si rády přidají.
Problém, který mne trápí, je typický vývoj obezity, který jsem demonstroval na FB v tomto grafu. Vývoj je velmi časný, matky přijdou na problém velmi pozdě a zásahy pediatrů většinou odmítají - případně je napadají podobně jako zde sifaka. Takže moje otázka zní - poradíte někdo jak zabránit podobným případům a pomoci dětem v době kdy to je nejpotřebnější. Co dělat jinak? lépe? https://www.facebook.com/groups/268141910304972/permalink/381730698946092/
sifaka - moje jméno je Miroslav Toms, děti léčím přes 30 let. Nic z toho, co jste o mně napsala není pravda. Rozhodně nesdílím tento způsob diskuze, resp. urážení.
Pravda je od všeho kousek.Rodiče se jistě podílejí na správné výživě,a pokud se týká školního stravování,jehož jsem účastníkem,je to o přístupu dětí.Ve školní nebo školkové jídelně se vaří podle pravidel správné výživy a tudíž mnohé dětičky nejsou zvyklé především na pestrost.Ve většině školních jídelen je možný výběr ze 2-3 jídel,a že¨většina dětí nejí polévku je způsobeno návyky,a ty jsou z rodiny.
...pane pediatře, já tedy rýpanec vracím a ptám se:Vy jste kdo?Jste tady 10 dní i s cestou, na profilu nic, fotka nic a hrajete tu machra na lidi, co jsou tu několik let :-((.....předpokládám, že Vy včetně celé vaší rodiny jste extrémně zdraví a extrémně štíhlí, zřejmě:-))
Myslela jsem, že se tu dozvíme nějaké fundované informace a zatím jsem se dozvěděla, že rodiče obézních dětí by se měli jít zastřelit a nejlépe s rodiči otců:-(((........ach jo.......Věřím, že Vaše příspěvky uvedete na správnou míru.Jsem sice srandista a recesista ale některé fóry jsou absurdní.Děkuji za pochopení.
Ano, prarodiče řeším často, zvláště na vesnici a pokud bydlí v jednom domě nebo blízko sebe. A zvláště pokud žijí s rodiči otce. Pokud má v rodině někdo zájem řešit obézní dítě, tak to bývá matka a problém s prarodiči je na světě. Pravidelně nabízím, aby na příští kontrolu přišli i "škůdci". Bohužel jsem se s tím ještě nesetkal. Ale i s tím se dá (musí) pracovat :-)
Další problém jsou v tomto prarodiče, když nedodržují domluvené.
Souhlasím...jen je to někdy pro dítě hodně těžké. Aby mělo klid, tak si radši koupí něco, aby bylo cool nebo nesní zdravou svačinu. Peníze od rodičů nemusí dostávat na ruku, ale určitě má nějaké peníze v pokladničce a brzy zjistí, jak je z ní vydolovat.
to bessi - nakupování dětí je jistě problém, ale opět rodičů. Většinou doporučuji, aby rodiče věděli, za co je dítě utrácí. Je třeba o tom mluvit. A pokud se dítě nechová zodpovědně, tak podle mne nemá dostat peníze do ruky. Pravidla prostě musí být nastavena.
Vítám první diskutující a hned na začátku si dovolím rýpnout. Nesvádějme prosím obezitu dětí na školky, školy a potravinářský průmysl. Tam problém opravdu nevězí. Problém je na straně rodičů a hned to rozvedu. Mnoho dětí je obézních už ve 3 letech, tedy před MŠ. Řekl bych, že pro mnoho rodin obézních dětí, by školkové stravování mohlo sloužit jako výukový seminář. Trochu přeháním, ale jistě tam dětem nedávají párek v rohlíku nebo vysočinu. Vím, že kolikrát dětem nabízejí zeleninu nebo ovoce, které děti vidí poprvé v životě. To že děti nesnídají je jistě problém rodičů. Myslím, že MŠ jsou na tom lépe než ZŠ. Personál jezdí na školení apod. Vadí mi ale třeba, že většinou školky nenabízejí čistou vodu nebo neslazený čaj. Důležité je, aby si rodiče s personálem domluvili zákaz přidávání porcí kromě zeleniny. V porcích je totiž velký problém!
No, svého času jsem řešila se školkovými kuchařkami, že by mohly zařadit víc zeleniny a ubrat trochu masa, hlavně uzeného. Donesla jsem jim i pár receptů ze zdravé výživy a přišlo mi, že se docela snažily. Je to o lidech, ale i o tom, co se zrovna nosí. Vezměte si vajíčka, svého času zatracovaná, dnes naopak doporučovaná.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/burtgulas-smazak-buchticky-se-sodo-do-skolnich-jidelen-nepatri-rika-expertka-41429?dop-ab-variant=&seq-no=3&source=hp
Udělat a zhodnotit jídelník ve školní jídelně by měla umět každá kuchařka či kuchař. Spočítat normu a výživové hodnoty by pro ni neměl být problém , rodiče by pak měli doplnit zbytek dne o ostatní .